.

.

<<  Aybar Mahmut ARSLAN  >>
.
 

Amasya'nın Taşova ilçesi Uluköy Kasabası'nda 1969 yılı bir ilkbahar mevsiminin mayıs ayında dünyaya geldi. İlk ve ortaokulda iken cimnastikte gösterdiği başarıları savaş sanatlarına olan ilgisini perçinledi.

 

Daha küçük yaşlarda aksiyon sahneleri bol olan filmlerin takipçisi oldu. Bu tür filmler yüzünden köydeki sinemanın müdavimleri arasına girdi. Hele hele Cüneyt Arkın'ın tarihî filmlerini hiç kaçırmadı.

 

Gençlik çağlarında Nihat Yiğit ismiyle tanıştı. Bütün filmlerini takip etti. 1987 yılında İstanbul'da ilk savaş sanatları salonuyla tanıştı. FreeFighting Kung-Fu ile bir deryanın içine daldı. 1989 yılında İstanbul Esenler'de Nihat Yiğit ismiyle tekrar karşılaştı, lakin birkaç defa salonuna gitmesine rağmen görüşmek nasip olmadı.

 

Bundan sonra sırasıyla karate, shaolin kung-fu, tekvando çalışmalarında bulundu. Şehir değişikliği sebebiyle bir süre ara verdi. 1996 yılında Okinawa Karate ile tanıştı. Bir süre çalıştı. Evliliğe adım atmasıyla birlikte içinde bir ukde kalmasına rağmen savaş sanatlarından uzak kaldı.

 

2000'li yıllarda SAYOKAN ismini duydu. Türk Savaş Sanatı GoshinKaikan olarak duyduğu ismin peşine düştü. Ancak 2004 yılında izini buldu. 2005 yılı itibariyle asıl büyük deryaya daldı. Tam 3 yıl boyunca 5 araç değiştirerek Bahçelievler Yenibosna'dan Üsküdar'a SAYOKAN öğrenmek için gitti. Aynı yolla Esenler'e gece yarıları evine dönebildi. 

 

Bu özverili çalışma sonrası Mahmut Arslan'a Tayangu Tacettin Keskin'in büyük çabaları ve Yabgu Nihat Yiğit'in takdiriyle Aybarlık nasip oldu. Yıllardır tanışmak istediği Nihat Yiğit'le yolları SAYOKAN'da birleşti. Arslan ailesi artık SAYOKAN ailesinin birer mensubu olmuş ve bundan böyle hayata bu pencereden bakmaktadır.

 

2007 yılının Aralık ayında Yabgu Nihat Yiğit tarafından Aybar olarak taltif edilen Tuyun Mahmut Arslan, 2008 Ocak ayı itibariyle Esenler'de alp yetiştirmeye başladı. Savas sanatı tecrübelerini Sayokan ile birleştiren Arslan, 2005 yılından itibaren bu sistemi bir hayat tarzı olarak benimseyerek, bu düşünce ile çalışmalarına yön vermektedir. Türk Savaş Sanatı Sayokan'da 5. San unvanına sahip olan Mahmut Arslan, Bahçelievler-Yenibosna'da Sayokan Alplık Okulu sahibi olup alp yetiştirmeye devam etmektedir.